Sobibór
Sobibór to duża wieś, malowniczo rozciągnięta wzdłuż skarpy nad doliną Bugu. Wieś posiada jeden z nielicznie ocalałych zespołów drewnianej zabudowy, charakterystyczny dla dawnych wsi ukraińskich tego regionu. Chaty zazwyczaj malowane są na żywe kolory, ozdabiają je wycinane pod i nadokiennikami ganeczki i okiennice. Dachy często jeszcze pokrywa strzecha. Niemal wszystkie zabudowania otoczone są ogromnymi, starymi drzewami, sadami, ogródkami kwitowymi. Domy pochodzą najczęściej z okresu międzywojennego, najstarsze jednak wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Warto również odwiedzić położony obok Wołczyn. Również i tu zachowało się kilka ładnych drewnianych chat, z których najstarsza ma ponad sto lat.
W północnej części Sobiboru znajdował się niewielki folwark. Zachował się tu murowany dwór z przełomu XIX i XX wieku, gdzie obecnie mieści się szkoła.
HITLEROWSKI OBÓZ ZAGŁADY DLA ŻYDÓW
Oddalony jest o 4 kilometry od wsi na zachód. Znajduje się w lesie, nieopodal stacji kolejowej Sobibór. Istniał od marca 1942 do października 1943 roku, a w skład jego załogi wchodziło 30 niemców i 150 ukraińców. Ludność żydowska przywożona tu pochodziła z Polski, ZSRR, Austrii, Czechosłowacji, Francji, Holandii. Liczba ofiar nie jest łatwa do ustalenia ze względu na niewielkie pozostałe archiwalia, szacunki wskazują na min. 250 000 Żydów. Ludność kierowano najczęściej do komór gazowych, ciała początkowo zakopywano, a następnie palono. Odzież i przedmioty osobiste wysyłano do Niemiec. 20 lipca 1943 roku w obozie zbuntowało się leśne Komando składające się z 20 żydów polskich i holenderskich. Tylko trzem udało się zbiec. 14 października 1943 roku w obozie wybuchł bunt więźniów pod przywództwem radzieckiego oficera Aleksandra Peczorskiego. Walki pochłonęły około 300 więźniów, sześciuset udało się zbiec. Następnie Niemcy zlikwidowali obóz, próbując zatrzeć jego ślady. W 1965 został postawiony na terenie byłego obozu Pomnik Pamięci Ofiar, przedstawiający matkę z dzieckiem, oraz kopiec. W 1993, w pięćdziesiątą rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Państwowego Muzeum na Majdanku.