Kościół p.w.św. Ludwika wraz z klasztorem paulinów

Znajduje się on nieopodal cerkwi prawosławnej, przy ulicy Klasztornej 7 we Włodawie. Warto zwrócić uwagę na stojącą przed kościołem kapliczkę z rzeźbą św. Antoniego Padewskiego. Pochodzi ona z końca XVIII wieku. Kościół wzniesiono w latach 1731-1780 według projektu Pawła Fontany.  Ozdobą świątyni jest przede wszystkim piękna, dwuwieżowa fasada o falistej linii, bogato zdobiona pilastrami i rozbudowana gzymsami. Nawa powstała na rzucie elipsy, nakrywa sklepienie kolebkowe. Wewnątrz obserwujemy wspaniała polichromię z lat 1780-1786. Wnętrze kościoła zachwyca przede wszystkim sześć monumentalnych rzeźb Ojców Kościoła oraz obrazy ze szkoły Szymona Czechowicza, pochodzące z XVIII wieku.  W ołtarzach bocznych znajduje się m.in. kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej czy obrazy św. Pawła.

Budynek dawnego klasztoru paulinów przylega do kościoła i został wzniesiony w latach 1711-1717. Obecnie znajduje się tu biuro Urzędu Miasta i Gminy.

Na północ od zespołu klasztornego znajduje się wzgórze otoczone fosą, na którym stoi budynek szkoły. Jest to Góra Zamkowa. W XIII wieku istniał tu drewniano-ziemny gród książąt halicko-włodzimierskich. Rozciąga się stąd wspaniały widok na ujście Włodawki do Bugu.